Wiosenna pielęgnacja trawników
Wiosenna pielęgnacja trawnika to najbardziej pracochłonny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie. Dokładne przeprowadzenie pielęgnacji pozytywnie wpłynie na urodę trawnika przez cały sezon wegetacyjny.
Pielęgnację zaczynamy od dokładnego przegrabienia trawnika z liści opadłych jesienią z drzew i krzewów. Po zgrabieniu kosimy trawnik na najniższej wysokości ustawienia kosiarki. Koszenie warto wykonać w obie strony trawnika. Po przekoszeniu wykonujemy wertykulację trawnika również w obie strony i wygrabiamy dokładnie wszystkie suche źdźbła trawy. Po wygrabieniu ponownie kosimy trawnik w obie strony.
Po wertykulacji i koszeniu – jeśli jest to konieczne możemy wykonać aerację trawnika. Po wykonaniu tych zabiegów wykonujemy nawożenie nawozem z duża zawartością azotu – saletra wapniowa, saletra amonowa, Azofoska lub specjalistyczny nawóz wiosenny do trawników.
Po nawożeniu wałujemy trawnik walcem w obie strony. Jeśli trzeba – dosiewamy trawę w pustych miejscach i przykrywamy nasiona cienką warstwą podłoża 2–5 mm, wałujemy.
Tak przygotowany trawnik intensywnie podlewamy.
Nie należy wykonywać wiosennych zabiegów zbyt wcześnie, gdyż może to trawnik osłabić. Najlepiej prace wykonać, gdy widzimy że trawnik rozpoczął wegetację.
Na końcu wykonujemy regulację linii brzegowej trawnika na granicy rabat i klombów z roślinami. Najlepiej wykonać to ostrym szpadlem pozostawiając odcięcie z lekkim rowkiem na granicy trawnika i gruntu. Odsuwamy granice trawnika od klombów z roślinami na odległość zapewniającą wygodę koszenia.
Możemy opryskać profilaktycznie trawnik preparatem grzybowym np. Topsin.
Jeśli na trawniku pojawią się choroby traw lub oznaki żerowania pędraków lub opuchlaków, należy zasięgnąć porady u specjalisty ogrodnika.
Podobnie jak w przypadku pojawienia się w trawniku mchu.
A może należy mech polubić?