Jak postępować na wiosnę z bylinami?
Wiosną należy uporządkować rabaty bylinowe. Oczyszczamy karpy bylin z zaschniętych łodyg i liści. Robimy to w momencie, gdy pojawiają się pierwsze młode pędy na powierzchni gruntu. Grube pędy wycinamy sekatorem lub wyłamujemy. Drobne pędy wyrywamy delikatnym, energicznym ruchem. Porządkujemy rabaty traw ozdobnych, wycinamy źdźbła wysokich traw sekatorem lub nożycami do żywopłotów, drobne trawy przerywamy ręką.
Oczyszczamy grunt wokół karp z resztek liści, odchwaszczamy, wykonujemy nawożenie – najlepiej obornikiem granulowanym i delikatnie spulchniamy grunt. Jeśli jest sucho – podlewamy po nawożeniu rabatę. Czekamy na pojawienie się roślin i pędów kwiatostanowych.
Możemy rozstawić lub powbijać podpory i ograniczniki przy wysokich bylinach zabezpieczające przed pokładaniem się roślin. W miarę rozwoju roślin mocujemy je do podpór lub wkładamy w obręcze ograniczników.
Przycinamy również krzewinki (często traktowane jak byliny) wrzośce, hebe, lawendy, debecje, modrzewnice, runianki, barwinki. Wrzosy tniemy po kwitnieniu – a kwitną wczesną wiosną.
Wiosną możemy również przesadzać byliny i rozsadzać je – choć w większości gatunków lepiej robić to w sierpniu po kwitnieniu. Rozsadzamy głównie byliny jesienne – astry, posłonki, dzielżany, chryzantemy.